Vicor Corporation V375A3V3E200BF
V375A3V3E200BF picture photo
Mfg. Part Number
V375A3V3E200BF
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 200W
Datasheet Download
V375A3V3E200BF.pdf
Availability of V375A3V3E200BF
QUANTITY
V375A3V3E200BF Order Process
Ship out your order
Specifications of V375A3V3E200BF
Internal Part NumberEIS-V375A3V3E200BF
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)60.6A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency78.9%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375A3V3E200BF
Related LinksV375A3V, V375A3V3E200BF Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375A3V3E200BF Details Description
Related parts for V375A3V3E200BF
IC MOSFET DVR 1.5A DUAL OD 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100" WW datasheet.pdf
SENSOR 75PSI 7/16-20-2B .5-4.5V datasheet.pdf
IC BUS BUFF TRI-ST QD 14TSSOP datasheet.pdf
IGBT 600V 20A 101W TO220AB datasheet.pdf
TXRX OPT SFP 4/2/1GBD 850NM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 25W datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 25V X7R 0603 datasheet.pdf
CLIP STUD WALL PUSH FIT datasheet.pdf
CAP CER 750PF 50V NP0 1111 datasheet.pdf