Vicor Corporation V375A3V3E200BF3
V375A3V3E200BF3 picture photo
Mfg. Part Number
V375A3V3E200BF3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 200W
Datasheet Download
V375A3V3E200BF3.pdf
Availability of V375A3V3E200BF3
QUANTITY
V375A3V3E200BF3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V375A3V3E200BF3
Internal Part NumberEIS-V375A3V3E200BF3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)60.6A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency78.9%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375A3V3E200BF3
Related LinksV375A3V, V375A3V3E200BF3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375A3V3E200BF3 Details Description
Related parts for V375A3V3E200BF3
RES SMD 147 OHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN SPLICE BUTT 500MCM datasheet.pdf
C/A MT-RJ/MT-RJ MM datasheet.pdf
CAP CER 240PF 50V T2H 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 150PF 400VAC Y5P RADIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
DIODE ZENER 10V 500MW DO213AB datasheet.pdf