Vicor Corporation V375A3V3E264BN
V375A3V3E264BN picture photo
Mfg. Part Number
V375A3V3E264BN
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 264W
Datasheet Download
V375A3V3E264BN.pdf
Availability of V375A3V3E264BN
QUANTITY
V375A3V3E264BN Order Process
Ship out your order
Specifications of V375A3V3E264BN
Internal Part NumberEIS-V375A3V3E264BN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)80A
Power (Watts) - Manufacture Series264W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency81.5%
Power (Watts) - Max264W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375A3V3E264BN
Related LinksV375A3V, V375A3V3E264BN Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375A3V3E264BN Details Description
Related parts for V375A3V3E264BN
CAP ALUM 560UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
DIODE MODULE 1.6KV 40A datasheet.pdf
RES SMD 150 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 120POS RACK & PANEL datasheet.pdf
RES SMD 0.082 OHM 1% 1/4W 0805 datasheet.pdf
IC REG QD BCK/LINEAR SYNC 24VQFN datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 15POS SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 41POS WALL MNT PIN datasheet.pdf