Vicor Corporation V375A3V3E264BN3
V375A3V3E264BN3 picture photo
Mfg. Part Number
V375A3V3E264BN3
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 264W
Datasheet Download
V375A3V3E264BN3.pdf
Availability of V375A3V3E264BN3
QUANTITY
V375A3V3E264BN3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V375A3V3E264BN3
Internal Part NumberEIS-V375A3V3E264BN3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMaxi
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)80A
Power (Watts) - Manufacture Series264W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency81.5%
Power (Watts) - Max264W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375A3V3E264BN3
Related LinksV375A3V, V375A3V3E264BN3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375A3V3E264BN3 Details Description
Related parts for V375A3V3E264BN3
FIXED IND 270NH 759MA 360 MOHM datasheet.pdf
IC REG ISOLATED +/-6.5V DL 7SOP datasheet.pdf
RES SMD 147 OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
CAP FILM 0.12UF 5% 450VDC RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 300W datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 315MA 125VAC/VDC datasheet.pdf
RES SMD 7.5 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 800 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
LABEL COMPONENT datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS INLINE SKT datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 2AWG SLATE 1000' datasheet.pdf