Vicor Corporation V375A3V3H200BF3
V375A3V3H200BF3 picture photo
Mfg. Part Number
V375A3V3H200BF3
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 200W
Datasheet Download
V375A3V3H200BF3.pdf
Availability of V375A3V3H200BF3
QUANTITY
V375A3V3H200BF3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V375A3V3H200BF3
Internal Part NumberEIS-V375A3V3H200BF3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMaxi
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)60.6A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency78.9%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375A3V3H200BF3
Related LinksV375A3V, V375A3V3H200BF3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375A3V3H200BF3 Details Description
Related parts for V375A3V3H200BF3
CONN EDGECARD 130PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 95MHZ RRO SOT23-5 datasheet.pdf
PRE-INSUL SEALED SPLICE 22-16 datasheet.pdf
RELAY TELECOM DPDT 2A 5V datasheet.pdf
FILTER POWER LINE EMI 20A FASTON datasheet.pdf
FIXED IND 47NH 600MA 130 MOHM datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE PIN datasheet.pdf
LPP 5.08/90/7 BK datasheet.pdf
CONN HEADER .050" 43POS datasheet.pdf
IC OPAMP JFET 16.3MHZ RRO 14SOIC datasheet.pdf
LED XLAMP XH-P70 WHITE SMD datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 75V 250MA SOT563 datasheet.pdf