Vicor Corporation V375A3V3M264BN
V375A3V3M264BN picture photo
Mfg. Part Number
V375A3V3M264BN
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 264W
Datasheet Download
V375A3V3M264BN.pdf
Availability of V375A3V3M264BN
QUANTITY
V375A3V3M264BN Order Process
Ship out your order
Specifications of V375A3V3M264BN
Internal Part NumberEIS-V375A3V3M264BN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)80A
Power (Watts) - Manufacture Series264W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency81.5%
Power (Watts) - Max264W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375A3V3M264BN
Related LinksV375A3V, V375A3V3M264BN Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375A3V3M264BN Details Description
Related parts for V375A3V3M264BN
CONN MAG-MATE POKE-IN TAB datasheet.pdf
TVS DIODE 408VWM 658VC SMB datasheet.pdf
RES SMD 5.62M OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CARD EDGE 12POS DL .100X.200 BLK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS CBL MNT W/PINS datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 256KB FLASH 100QFP datasheet.pdf
LED BI-LEVEL PCB 3MM datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
CAP ALUM 0.22UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf