Vicor Corporation V375A3V3M264BS
V375A3V3M264BS picture photo
Mfg. Part Number
V375A3V3M264BS
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 264W
Datasheet Download
V375A3V3M264BS.pdf
Availability of V375A3V3M264BS
QUANTITY
V375A3V3M264BS Order Process
Ship out your order
Specifications of V375A3V3M264BS
Internal Part NumberEIS-V375A3V3M264BS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)80A
Power (Watts) - Manufacture Series264W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency81.5%
Power (Watts) - Max264W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375A3V3M264BS
Related LinksV375A3V, V375A3V3M264BS Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375A3V3M264BS Details Description
Related parts for V375A3V3M264BS
FUSE GLASS 1.6A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 2% 1W 0207 datasheet.pdf
CAP FILM 0.039UF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf
RES 0.562 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 6POS SKT datasheet.pdf
RES 3.01K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR DIST-MEAS 2CM-15CM ANLG datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
MOD IGBT 600V 50A POWIR 34 datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.0X1.6MM datasheet.pdf
CAP FILM 39NF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf
CAP 68 UF 20% 35 V datasheet.pdf