Vicor Corporation V375A3V3T200BN3
V375A3V3T200BN3 picture photo
Mfg. Part Number
V375A3V3T200BN3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 200W
Datasheet Download
V375A3V3T200BN3.pdf
Availability of V375A3V3T200BN3
QUANTITY
V375A3V3T200BN3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V375A3V3T200BN3
Internal Part NumberEIS-V375A3V3T200BN3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)60.6A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency78.9%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375A3V3T200BN3
Related LinksV375A3V, V375A3V3T200BN3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375A3V3T200BN3 Details Description
Related parts for V375A3V3T200BN3
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 8DIP datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1MHZ RRO 8DIP datasheet.pdf
IC LI-ION BATT PROTECT 16-TSSOP datasheet.pdf
FIXED IND 82UH 610MA 430 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 150W datasheet.pdf
RES 74.1K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
MICRO 15C S 12" WHT NI datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf