Vicor Corporation V375A3V3T200BS2
V375A3V3T200BS2 picture photo
Mfg. Part Number
V375A3V3T200BS2
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 200W
Datasheet Download
V375A3V3T200BS2.pdf
Availability of V375A3V3T200BS2
QUANTITY
V375A3V3T200BS2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V375A3V3T200BS2
Internal Part NumberEIS-V375A3V3T200BS2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMaxi
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)60.6A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency78.9%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375A3V3T200BS2
Related LinksV375A3V, V375A3V3T200BS2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375A3V3T200BS2 Details Description
Related parts for V375A3V3T200BS2
RES 91K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
IDC CABLE - MCG10K/MC10F/MCG10K datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 63V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 5% 3/4W 2010 datasheet.pdf
IC GATE OR/NOR QUAD ECL 20-PLCC datasheet.pdf
IC BUFF DVR TRI-ST 32BIT 96LFBGA datasheet.pdf
CONN RCPT 35POS FREE HNG W/PINS datasheet.pdf
SMA MALE PCB 4 POST VERT datasheet.pdf
RES 33.2K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf