Vicor Corporation V375A3V3T264B2
V375A3V3T264B2 picture photo
Mfg. Part Number
V375A3V3T264B2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 264W
Datasheet Download
V375A3V3T264B2.pdf
Availability of V375A3V3T264B2
QUANTITY
V375A3V3T264B2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V375A3V3T264B2
Internal Part NumberEIS-V375A3V3T264B2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)80A
Power (Watts) - Manufacture Series264W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency81.5%
Power (Watts) - Max264W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375A3V3T264B2
Related LinksV375A3V, V375A3V3T264B2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375A3V3T264B2 Details Description
Related parts for V375A3V3T264B2
IDC CABLE - MKC20K/MC20F/MPL20K datasheet.pdf
BUZZER PIEZO 12V 2.0KHZ PCB datasheet.pdf
RES 1K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3250K 2SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 150W datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 50V Z5U RADIAL datasheet.pdf
LED HOLDER RA 3MM 2LD NYL BK datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
SPARE CONTROLLER datasheet.pdf
CAP FILM 0.22UF 5% 2KVDC AXIAL datasheet.pdf