Vicor Corporation V375A3V3T264BG3
V375A3V3T264BG3 picture photo
Mfg. Part Number
V375A3V3T264BG3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 264W
Datasheet Download
V375A3V3T264BG3.pdf
Availability of V375A3V3T264BG3
QUANTITY
V375A3V3T264BG3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V375A3V3T264BG3
Internal Part NumberEIS-V375A3V3T264BG3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)80A
Power (Watts) - Manufacture Series264W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency81.5%
Power (Watts) - Max264W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375A3V3T264BG3
Related LinksV375A3V, V375A3V3T264BG3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375A3V3T264BG3 Details Description
Related parts for V375A3V3T264BG3
BOARD DEMO FOR MC9S08GB60 datasheet.pdf
REPL MTR/FAN ASSY 2510/2310/1910 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100 WW datasheet.pdf
IC SYNCHRONOUS FRWRD CTRLR 8SOP datasheet.pdf
TERMINAL RING STR 26-24 AWG datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 24V IN 3.3V OUT datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 60A SMP-FD datasheet.pdf
RES 47.5 OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 12UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 70W datasheet.pdf
IC MCU FLASH datasheet.pdf
CONN HEADER 50POS datasheet.pdf