Vicor Corporation V375A48C400BF2
V375A48C400BF2 picture photo
Mfg. Part Number
V375A48C400BF2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 400W
Datasheet Download
V375A48C400BF2.pdf
Availability of V375A48C400BF2
QUANTITY
V375A48C400BF2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V375A48C400BF2
Internal Part NumberEIS-V375A48C400BF2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)8.33A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency88.3%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375A48C400BF2
Related LinksV375A48, V375A48C400BF2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375A48C400BF2 Details Description
Related parts for V375A48C400BF2
RES SMD 2.2M OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 33PF 4KV NP0 1808 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 61POS JAM NUT SCKT datasheet.pdf
RES SMD 124K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CABLE 2COND 14AWG BLUE 1000' datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 20% 10V AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SPDT 500MA 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130POS .100" datasheet.pdf
ATTENUATOR 5 DB DC 18GHZ datasheet.pdf