Vicor Corporation V375A48C600BN
V375A48C600BN picture photo
Mfg. Part Number
V375A48C600BN
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 600W
Datasheet Download
V375A48C600BN.pdf
Availability of V375A48C600BN
QUANTITY
V375A48C600BN Order Process
Ship out your order
Specifications of V375A48C600BN
Internal Part NumberEIS-V375A48C600BN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)12.5A
Power (Watts) - Manufacture Series600W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency88.5%
Power (Watts) - Max600W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375A48C600BN
Related LinksV375A4, V375A48C600BN Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375A48C600BN Details Description
Related parts for V375A48C600BN
IC REG LDO 5V 6A TO220AB datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 25POS R/A datasheet.pdf
RES SMD 120 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
OSC VCO 140-250MHZ SMD .5X.5" datasheet.pdf
RES SMD 8.06K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS CBL MNT W/PINS datasheet.pdf
POWER CABLE W/BRAKE 10M datasheet.pdf
D4NL-4EDA-B4S-NPT datasheet.pdf
CONN HDR 28POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
CONN RECEPT 9POS 1MM SMD GOLD datasheet.pdf
CTV 55C 55#22D SKT PLUG datasheet.pdf
TRANSCEIVER RF 868MHZ UART datasheet.pdf