Vicor Corporation V375A48E400BG3
V375A48E400BG3 picture photo
Mfg. Part Number
V375A48E400BG3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 400W
Datasheet Download
V375A48E400BG3.pdf
Availability of V375A48E400BG3
QUANTITY
V375A48E400BG3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V375A48E400BG3
Internal Part NumberEIS-V375A48E400BG3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)8.33A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency88.3%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375A48E400BG3
Related LinksV375A48, V375A48E400BG3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375A48E400BG3 Details Description
Related parts for V375A48E400BG3
DIODE ZENER 6.2V 500MW MSD datasheet.pdf
FLEX CABLE - AFJ04A/AE04/AFH04T datasheet.pdf
POT 20K OHM 1/4W PLASTIC LINEAR datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 38POS datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 16-QSOP datasheet.pdf
OSC MEMS 4.096MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES SMD 229 OHM 0.1% 1/5W 1005 datasheet.pdf
LUG COPPER 2 HOLE datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
MICRO 25C P 36" YEL JACKP NI datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf