Vicor Corporation V375A48E600BS3
V375A48E600BS3 picture photo
Mfg. Part Number
V375A48E600BS3
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 600W
Datasheet Download
V375A48E600BS3.pdf
Availability of V375A48E600BS3
QUANTITY
V375A48E600BS3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V375A48E600BS3
Internal Part NumberEIS-V375A48E600BS3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMaxi
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)12.5A
Power (Watts) - Manufacture Series600W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency88.5%
Power (Watts) - Max600W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375A48E600BS3
Related LinksV375A48, V375A48E600BS3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375A48E600BS3 Details Description
Related parts for V375A48E600BS3
SURGE SUPP THYRISTOR 270V TO-92 datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 60V 5.3A 8-SOIC datasheet.pdf
TERM BLOCK 10POS TOP ENT 5.08MM datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
RES 9.23K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 50 Position Panel Mount, Through Hole Solder datasheet.pdf
TUBING CORRUGATED SLIT .35" datasheet.pdf
FLEXWIRE CABLE-10/ SM datasheet.pdf
M801 6C 4#23 2#12 PIN RECP OM datasheet.pdf
QPro Virtex 2.5V QML High-Reliability FPGAs IC datasheet.pdf