Vicor Corporation V375A48H400B2
V375A48H400B2 picture photo
Mfg. Part Number
V375A48H400B2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 400W
Datasheet Download
V375A48H400B2.pdf
Availability of V375A48H400B2
QUANTITY
V375A48H400B2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V375A48H400B2
Internal Part NumberEIS-V375A48H400B2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)8.33A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency88.3%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375A48H400B2
Related LinksV375A4, V375A48H400B2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375A48H400B2 Details Description
Related parts for V375A48H400B2
FIXED IND 12UH 404MA 1.1 OHM TH datasheet.pdf
IC 4.625V 5% TO92-3 datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MICROPOWER SOT23-5 datasheet.pdf
IC MICROMONITOR 3.3V 5% 8-DIP datasheet.pdf