Vicor Corporation V375A48H600BG
V375A48H600BG picture photo
Mfg. Part Number
V375A48H600BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 600W
Datasheet Download
V375A48H600BG.pdf
Availability of V375A48H600BG
QUANTITY
V375A48H600BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V375A48H600BG
Internal Part NumberEIS-V375A48H600BG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)12.5A
Power (Watts) - Manufacture Series600W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency88.5%
Power (Watts) - Max600W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375A48H600BG
Related LinksV375A4, V375A48H600BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375A48H600BG Details Description
Related parts for V375A48H600BG
RES SMD 124 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
SMOOTH BODY TUBULARPHOTO datasheet.pdf
WIREMNT PLUG CONN 64 CONT OPEN E datasheet.pdf
SGE1510-0-1220A-5000C-100C datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.7V 3W DO216AA datasheet.pdf