Vicor Corporation V375A48H600BL3
V375A48H600BL3 picture photo
Mfg. Part Number
V375A48H600BL3
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 600W
Datasheet Download
V375A48H600BL3.pdf
Availability of V375A48H600BL3
QUANTITY
V375A48H600BL3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V375A48H600BL3
Internal Part NumberEIS-V375A48H600BL3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMaxi
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)12.5A
Power (Watts) - Manufacture Series600W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency88.5%
Power (Watts) - Max600W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375A48H600BL3
Related LinksV375A48, V375A48H600BL3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375A48H600BL3 Details Description
Related parts for V375A48H600BL3
SCR DBL LOSCR 1200V 250A MAGNAPK datasheet.pdf
RES SMD 5.36KOHM 0.25% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CONN RECEPT 10POS VERT .050 SMD datasheet.pdf
CONN CARDEDGE 40POS 1MM SMD datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 25A 100V datasheet.pdf
PNEU HEAD 1614AWG P-G SPLICES datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 24V datasheet.pdf
IC FPGA 378 I/O 900BGA datasheet.pdf
RES 4.75K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
CONDUCTOR PUNCH 12 AWG datasheet.pdf