Vicor Corporation V375A48M600BG
V375A48M600BG picture photo
Mfg. Part Number
V375A48M600BG
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 600W
Datasheet Download
V375A48M600BG.pdf
Availability of V375A48M600BG
QUANTITY
V375A48M600BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V375A48M600BG
Internal Part NumberEIS-V375A48M600BG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMaxi
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)12.5A
Power (Watts) - Manufacture Series600W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency88.5%
Power (Watts) - Max600W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375A48M600BG
Related LinksV375A4, V375A48M600BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375A48M600BG Details Description
Related parts for V375A48M600BG
IDC CABLE- AKR30A/ AE34M / APK30 datasheet.pdf
CONV DC-DC 5W 48VIN 15VOUT SGL datasheet.pdf
RES SMD 787K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC AMP AUDIO 2.4W STER D 16LFCSP datasheet.pdf
CABLE ASSY LC-LC XG AMPTRACS 2M datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SP3T 6A 125V datasheet.pdf
CAP CER 24PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN FPC 33POS 0.30MM R/A datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON 4PDT 6A 125V datasheet.pdf
CONN PLUG 13POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf