Vicor Corporation V375A48M600BG
V375A48M600BG picture photo
Mfg. Part Number
V375A48M600BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 600W
Datasheet Download
V375A48M600BG.pdf
Availability of V375A48M600BG
QUANTITY
V375A48M600BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V375A48M600BG
Internal Part NumberEIS-V375A48M600BG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)12.5A
Power (Watts) - Manufacture Series600W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency88.5%
Power (Watts) - Max600W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375A48M600BG
Related LinksV375A4, V375A48M600BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375A48M600BG Details Description
Related parts for V375A48M600BG
RES 470K OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 4POS 1.25MM R/A TIN datasheet.pdf
ADM24T/AE24M/X datasheet.pdf
TVS DIODE 85VWM 137.6VC AXIAL datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 24VIN 05VOUT datasheet.pdf
RES SMD 7.32M OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
RES 84.5K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 5000K 4SMD datasheet.pdf
BERG II 0.100" DUAL ST datasheet.pdf