Vicor Corporation V375A48T400BS
V375A48T400BS picture photo
Mfg. Part Number
V375A48T400BS
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 400W
Datasheet Download
V375A48T400BS.pdf
Availability of V375A48T400BS
QUANTITY
V375A48T400BS Order Process
Ship out your order
Specifications of V375A48T400BS
Internal Part NumberEIS-V375A48T400BS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)8.33A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency88.3%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375A48T400BS
Related LinksV375A4, V375A48T400BS Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375A48T400BS Details Description
Related parts for V375A48T400BS
IC OPAMP VFB 40MHZ 10MSOP datasheet.pdf
FIXED IND 390UH 680MA 770 MOHM datasheet.pdf
MODULE DDR2 512MB 244-DIMM datasheet.pdf
IC OPAMP GP 3MHZ RRO 14TSSOP datasheet.pdf
SENSOR 15PSI 1/4-18NPT 4-20MA datasheet.pdf
IMPACT DC 3X16 GR SN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CAP CER 11PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
SEATING TOOL ASSY 68 PINS datasheet.pdf
CAP FILM 1.1UF 5% 1250VDC AXIAL datasheet.pdf