Vicor Corporation V375A54C600B
V375A54C600B picture photo
Mfg. Part Number
V375A54C600B
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 54V 600W
Datasheet Download
V375A54C600B.pdf
Availability of V375A54C600B
QUANTITY
V375A54C600B Order Process
Ship out your order
Specifications of V375A54C600B
Internal Part NumberEIS-V375A54C600B
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 154V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)11.11A
Power (Watts) - Manufacture Series600W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency89.6%
Power (Watts) - Max600W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375A54C600B
Related LinksV375A5, V375A54C600B Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375A54C600B Details Description
Related parts for V375A54C600B
CABLE TIE HEAVY YELLOW 14.5" datasheet.pdf
IC DAC 12BIT MULT LC2MOS 28-PLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC OPAMP DIFF 300MHZ 16QFN datasheet.pdf
IC INTEGER-N CLCK GEN 48LFCSP datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W +/-24VOUT SMD datasheet.pdf
FIXED IND 150UH 610MA 480 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 500W datasheet.pdf
CAP CER 1.4PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM R-TAB datasheet.pdf
SF STANDARD SM080O090F K datasheet.pdf
33UF 450V 18X25 datasheet.pdf