Vicor Corporation V375A54C600BG2
V375A54C600BG2 picture photo
Mfg. Part Number
V375A54C600BG2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 54V 600W
Datasheet Download
V375A54C600BG2.pdf
Availability of V375A54C600BG2
QUANTITY
V375A54C600BG2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V375A54C600BG2
Internal Part NumberEIS-V375A54C600BG2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 154V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)11.11A
Power (Watts) - Manufacture Series600W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency89.6%
Power (Watts) - Max600W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375A54C600BG2
Related LinksV375A54, V375A54C600BG2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375A54C600BG2 Details Description
Related parts for V375A54C600BG2
CAP CER 200PF 50V NP0 1210 datasheet.pdf
RES 0.47 OHM 20W 1% TO126 datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 400VAC Y5V RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 24POS SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
RESISTOR POWER ADJ 7.5 OHM 25W datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRAIGHT SCKT datasheet.pdf
381 TB RIS CLA LEFT HIGH datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 8KB FLASH 32LQFP datasheet.pdf
PATCH CABLE RJ45 M/M GREEN 1' datasheet.pdf
Low Distortion 1.0 GHz Differential Amplifier IC datasheet.pdf