Vicor Corporation V375A54C600BS
V375A54C600BS picture photo
Mfg. Part Number
V375A54C600BS
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 54V 600W
Datasheet Download
V375A54C600BS.pdf
Availability of V375A54C600BS
QUANTITY
V375A54C600BS Order Process
Ship out your order
Specifications of V375A54C600BS
Internal Part NumberEIS-V375A54C600BS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 154V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)11.11A
Power (Watts) - Manufacture Series600W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency89.6%
Power (Watts) - Max600W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375A54C600BS
Related LinksV375A5, V375A54C600BS Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375A54C600BS Details Description
Related parts for V375A54C600BS
TERM BLOCK PLUG 14POS STR 3.5MM datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 202MW SC70-3 datasheet.pdf
IC BUS TRANSCEIVER 8BIT 20TVSOP datasheet.pdf
CAP CER 910PF 2.5KV NP0 2225 datasheet.pdf
IC REG LDO 2.6V 0.15A 4TMLF datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 24POS 45DEG 5MM datasheet.pdf
RES 1.07K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 18UH 1.2A 115 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN EDGE .100 80POS DR LOW P datasheet.pdf
ALUMINUM REDUCING SPLICE FR datasheet.pdf
OSC MEMS 33.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X38MM 230VAC TERM datasheet.pdf