Vicor Corporation V375A54E600B3
V375A54E600B3 picture photo
Mfg. Part Number
V375A54E600B3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 54V 600W
Datasheet Download
V375A54E600B3.pdf
Availability of V375A54E600B3
QUANTITY
V375A54E600B3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V375A54E600B3
Internal Part NumberEIS-V375A54E600B3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 154V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)11.11A
Power (Watts) - Manufacture Series600W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency89.6%
Power (Watts) - Max600W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375A54E600B3
Related LinksV375A5, V375A54E600B3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375A54E600B3 Details Description
Related parts for V375A54E600B3
IC MCU 8BIT 768B OTP 8SOIJ datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 35V TO247AC datasheet.pdf
RES 4.75K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 32POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 14-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 12.1 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
DIODE ZENER 33V 225MW SOT23-3 datasheet.pdf
ASH TX 115.2 KBPS 916.5 MHZ datasheet.pdf
TVS DIODE 120VWM 193VC SMC datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4750K 2SMD datasheet.pdf
PHOTOMOS(MOS FET) RELAY(HIGH ISO datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS CABLE PIN RA datasheet.pdf