Vicor Corporation V375A54E600BG3
V375A54E600BG3 picture photo
Mfg. Part Number
V375A54E600BG3
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 54V 600W
Datasheet Download
V375A54E600BG3.pdf
Availability of V375A54E600BG3
QUANTITY
V375A54E600BG3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V375A54E600BG3
Internal Part NumberEIS-V375A54E600BG3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMaxi
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 154V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)11.11A
Power (Watts) - Manufacture Series600W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency89.6%
Power (Watts) - Max600W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375A54E600BG3
Related LinksV375A54, V375A54E600BG3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375A54E600BG3 Details Description
Related parts for V375A54E600BG3
JUMPER-H1503TR/A3049R/H1501TR10" datasheet.pdf
LED RECTANGLE 4X12 YEL DIFF 4PIN datasheet.pdf
RES 2.4 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 33K OHM 1210 datasheet.pdf
RES 54.9K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN CARDEDGE 3PS 20AWG .156 TIN datasheet.pdf
DIE AMPOWER 69082 1000MCM datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS W/SKT BOX datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
EEPROM SPI 256KB 8TSSOP datasheet.pdf
FILTER 3-TERM SMD datasheet.pdf
CAP 4700 UF 20% 25 V datasheet.pdf