Vicor Corporation V375A54E600BS3
V375A54E600BS3 picture photo
Mfg. Part Number
V375A54E600BS3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 54V 600W
Datasheet Download
V375A54E600BS3.pdf
Availability of V375A54E600BS3
QUANTITY
V375A54E600BS3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V375A54E600BS3
Internal Part NumberEIS-V375A54E600BS3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 154V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)11.11A
Power (Watts) - Manufacture Series600W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency89.6%
Power (Watts) - Max600W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375A54E600BS3
Related LinksV375A54, V375A54E600BS3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375A54E600BS3 Details Description
Related parts for V375A54E600BS3
DIODE GEN PURP 100V 1A DO214AC datasheet.pdf
CONN WIRE PIN 6AWG TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC TEMP MONITOR DL-CH 16-QSOP datasheet.pdf
CONN FFC FPC TOP 6POS 1.25MM R/A datasheet.pdf
RES SMD 44.2 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 800V 1A DO213AB datasheet.pdf
MODULE PROFLEX01 F ANTENNA datasheet.pdf
DIODE ZENER 180V 5W DO214AA datasheet.pdf