Vicor Corporation V375A54T600BF2
V375A54T600BF2 picture photo
Mfg. Part Number
V375A54T600BF2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 54V 600W
Datasheet Download
V375A54T600BF2.pdf
Availability of V375A54T600BF2
QUANTITY
V375A54T600BF2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V375A54T600BF2
Internal Part NumberEIS-V375A54T600BF2
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 154V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)11.11A
Power (Watts) - Manufacture Series600W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency89.6%
Power (Watts) - Max600W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375A54T600BF2
Related LinksV375A54, V375A54T600BF2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375A54T600BF2 Details Description
Related parts for V375A54T600BF2
IC GATE AND 4CH 2-INP 14-DIP datasheet.pdf
IC MPU I960 33MHZ 132QFP datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 12A 240VAC 48VDC datasheet.pdf
IC EEPROM 1KBIT 10MHZ 8TSSOP datasheet.pdf
LED CBI 3MM 4X1 R/G,R/G,R/G,R/G datasheet.pdf
FUSE AUTO 20A 32VDC BLADE datasheet.pdf
SAFETY MAT 900X750MM datasheet.pdf
HD SMT SHRD datasheet.pdf
FIXED IND 3.9NH 1.95A 30 MOHM datasheet.pdf
2.54MM SRSW HDR TH O/PEG BULK GF datasheet.pdf
HEATSINK 60X40X12.7MM XCUT datasheet.pdf
OSC MEMS 200.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf