Vicor Corporation V375A5C300BN2
V375A5C300BN2 picture photo
Mfg. Part Number
V375A5C300BN2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 300W
Datasheet Download
V375A5C300BN2.pdf
Availability of V375A5C300BN2
QUANTITY
V375A5C300BN2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V375A5C300BN2
Internal Part NumberEIS-V375A5C300BN2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)60A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency83.3%
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375A5C300BN2
Related LinksV375A5, V375A5C300BN2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375A5C300BN2 Details Description
Related parts for V375A5C300BN2
THYRISTOR TVS 360V 250A 3PIN RDL datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM CM 16-SOIC datasheet.pdf
RES 7.68K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
REPLACEMENT KEY CODE 7301 datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 3.3VIN +/-09VOUT datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS CBL MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
ANT TWO-WAY 611MHZ BN CONN datasheet.pdf
RES 4K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X5.84MM T412 datasheet.pdf
RES 118 OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf