Vicor Corporation V375A5C400BG
V375A5C400BG picture photo
Mfg. Part Number
V375A5C400BG
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 400W
Datasheet Download
V375A5C400BG.pdf
Availability of V375A5C400BG
QUANTITY
V375A5C400BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V375A5C400BG
Internal Part NumberEIS-V375A5C400BG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMaxi
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)80A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency83%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375A5C400BG
Related LinksV375A5, V375A5C400BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375A5C400BG Details Description
Related parts for V375A5C400BG
DUCT SLOT TYPE F PVC WHT 6' datasheet.pdf
CABLE COAXIAL RG58A 20AWG 7500' datasheet.pdf
MOSFET N-CH 500V 9A TO-262 datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
ADAPTER MODULE 100TQFP datasheet.pdf
RES SMD 619 OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf
COLLET NUT FOR FFA.4K. datasheet.pdf
FERRITE CORE E 716NH N27 datasheet.pdf
HEX NUT 0.197" STEEL M2.5 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100" datasheet.pdf