Vicor Corporation V375A5E400BF2
V375A5E400BF2 picture photo
Mfg. Part Number
V375A5E400BF2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 400W
Datasheet Download
V375A5E400BF2.pdf
Availability of V375A5E400BF2
QUANTITY
V375A5E400BF2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V375A5E400BF2
Internal Part NumberEIS-V375A5E400BF2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)80A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency83%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375A5E400BF2
Related LinksV375A5, V375A5E400BF2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375A5E400BF2 Details Description
Related parts for V375A5E400BF2
CONN HEADER 48POS .100 R/A GOLD datasheet.pdf
MODULE SDRAM DDR2 256MB 240DIMM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 32POS WALLMNT SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
SWITCH PLATE E-STOP METAL RECT datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER THRM-MAG 200MA datasheet.pdf
THERMISTOR PTC 390 OHM 5% 1206 datasheet.pdf
IC FPGA 696 I/O 1517FBGA datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 20% 35V 2915 datasheet.pdf
FILTER 3-PHS 3-WR 2-STG SCRW 30A datasheet.pdf
RES SMD 0.024 OHM 2W 2010 WIDE datasheet.pdf