Vicor Corporation V375A5E400BN3
V375A5E400BN3 picture photo
Mfg. Part Number
V375A5E400BN3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 400W
Datasheet Download
V375A5E400BN3.pdf
Availability of V375A5E400BN3
QUANTITY
V375A5E400BN3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V375A5E400BN3
Internal Part NumberEIS-V375A5E400BN3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)80A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency83%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375A5E400BN3
Related LinksV375A5, V375A5E400BN3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375A5E400BN3 Details Description
Related parts for V375A5E400BN3
CONN SOCKET IDC 40POS DUAL 30AU datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 5V +/-15V 60W datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 1A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
D4SL-NK1S datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf
POT 5K OHM 1/2W PLASTIC LINEAR datasheet.pdf
OSC MEMS 20.83MHZ CMOS SMD datasheet.pdf