Vicor Corporation V375A5H300BN2
V375A5H300BN2 picture photo
Mfg. Part Number
V375A5H300BN2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 300W
Datasheet Download
V375A5H300BN2.pdf
Availability of V375A5H300BN2
QUANTITY
V375A5H300BN2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V375A5H300BN2
Internal Part NumberEIS-V375A5H300BN2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)60A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency83.3%
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375A5H300BN2
Related LinksV375A5, V375A5H300BN2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375A5H300BN2 Details Description
Related parts for V375A5H300BN2
Crystal 32.7680kHz 20ppm 12.5pF 70 kOhm -40°C - 85°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .125 EXTEND datasheet.pdf
TVS DIODE 43VWM 69.4VC SMA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 16.5W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
ZMD MOUNTING BRACKET datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 10POS HL LOW P datasheet.pdf