Vicor Corporation V375A5M300BL
V375A5M300BL picture photo
Mfg. Part Number
V375A5M300BL
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 300W
Datasheet Download
V375A5M300BL.pdf
Availability of V375A5M300BL
QUANTITY
V375A5M300BL Order Process
Ship out your order
Specifications of V375A5M300BL
Internal Part NumberEIS-V375A5M300BL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMaxi
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)60A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency83.3%
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375A5M300BL
Related LinksV375A5, V375A5M300BL Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375A5M300BL Details Description
Related parts for V375A5M300BL
DIODE SCHOTTKY 100V 1A SMA datasheet.pdf
RES SMD 294 OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS .156 EYELET datasheet.pdf
IC FPGA 288 I/O 484FPBGA datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
OSC PROG 0.7NS 30PPM 2.5X3.2MM datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
LUG COPPER 2 HOLE datasheet.pdf
RF-06F1N1280DU datasheet.pdf
CAP TANT POLY 100UF 10V 2312 datasheet.pdf