Vicor Corporation V375A5M300BL2
V375A5M300BL2 picture photo
Mfg. Part Number
V375A5M300BL2
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 300W
Datasheet Download
V375A5M300BL2.pdf
Availability of V375A5M300BL2
QUANTITY
V375A5M300BL2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V375A5M300BL2
Internal Part NumberEIS-V375A5M300BL2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMaxi
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)60A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency83.3%
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375A5M300BL2
Related LinksV375A5, V375A5M300BL2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375A5M300BL2 Details Description
Related parts for V375A5M300BL2
CONN PC PIN CIRC 0.020DIA GOLD datasheet.pdf
SENSOR DIST MEAS 20-150CM ANLG datasheet.pdf
IC OPAMP GP 7MHZ SOT23-5 datasheet.pdf
IC FIFO ASYNCH 4KX9 15NS 28DIP datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS W/SKT JAM NUT datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X25MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
RES 4.32K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 475 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
VARISTOR 389V 1.2KA DISC 7MM datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf