Vicor Corporation V375A5M300BS3
V375A5M300BS3 picture photo
Mfg. Part Number
V375A5M300BS3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 300W
Datasheet Download
V375A5M300BS3.pdf
Availability of V375A5M300BS3
QUANTITY
V375A5M300BS3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V375A5M300BS3
Internal Part NumberEIS-V375A5M300BS3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)60A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency83.3%
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375A5M300BS3
Related LinksV375A5, V375A5M300BS3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375A5M300BS3 Details Description
Related parts for V375A5M300BS3
IC REG LDO ADJ 3A TO220-3 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 28V 85A D2PAK datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 48POS 0.156 datasheet.pdf
TAPE PTFE GLASS CLOTH 3/4"X 36YD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
RES 887 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERT DC-DC 24V 100W 4.2A datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
XFMR FLYBACK EP13 SM datasheet.pdf
FIXED IND 1.5NH 220MA 600 MOHM datasheet.pdf