Vicor Corporation V375A5M400BG
V375A5M400BG picture photo
Mfg. Part Number
V375A5M400BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 400W
Datasheet Download
V375A5M400BG.pdf
Availability of V375A5M400BG
QUANTITY
V375A5M400BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V375A5M400BG
Internal Part NumberEIS-V375A5M400BG
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)80A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency83%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375A5M400BG
Related LinksV375A5, V375A5M400BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375A5M400BG Details Description
Related parts for V375A5M400BG
CONN HEADER RT/A 26POS .100 GOLD datasheet.pdf
ADM34S/AE34M/ADM34S datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPST-NO datasheet.pdf
CONN RCPT 99POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
MOSFET P-CH 60V 5.7A 8-WDFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf