Vicor Corporation V375A5T300B3
V375A5T300B3 picture photo
Mfg. Part Number
V375A5T300B3
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 300W
Datasheet Download
V375A5T300B3.pdf
Availability of V375A5T300B3
QUANTITY
V375A5T300B3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V375A5T300B3
Internal Part NumberEIS-V375A5T300B3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMaxi
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)60A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency83.3%
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375A5T300B3
Related LinksV375A5, V375A5T300B3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375A5T300B3 Details Description
Related parts for V375A5T300B3
IC ADC 14BIT 4CHAN 5V 44MQFP datasheet.pdf
CBS THREAD FEMALE MALE 7/8" datasheet.pdf
FIXED IND 27UH 1.6A 210 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC 80C51 MCU FLASH 8K 40-DIP datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 14.7A TO252 datasheet.pdf
SENSOR 100PSIA 1/4 NPT W/TEMP datasheet.pdf
CONN FFC TERMINAL datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE SKT RA datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS STRAIGHT PINS datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole Press-Fit datasheet.pdf