Vicor Corporation V375A5T300B3
V375A5T300B3 picture photo
Mfg. Part Number
V375A5T300B3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 300W
Datasheet Download
V375A5T300B3.pdf
Availability of V375A5T300B3
QUANTITY
V375A5T300B3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V375A5T300B3
Internal Part NumberEIS-V375A5T300B3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)60A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency83.3%
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375A5T300B3
Related LinksV375A5, V375A5T300B3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375A5T300B3 Details Description
Related parts for V375A5T300B3
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 9V 7W datasheet.pdf
IC OPAMP INSTR 800KHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
BOX ABS BEIGE 7.48"L X 4.33"W datasheet.pdf
IC QUAD RS485 DIFF DVR 16-SOIC datasheet.pdf
HEAT SHRINK DUAL WALL 8MM datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 13POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
IC OSC VCXO 156.25MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.5X2.0MM 2.8V datasheet.pdf
CAP CER 1PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
Field Programmable Gate Array, 100 CLBs, 1500 Gates, 113MHz, CMOS, PQCC84 IC datasheet.pdf