Vicor Corporation V375A5T300BL3
V375A5T300BL3 picture photo
Mfg. Part Number
V375A5T300BL3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 300W
Datasheet Download
V375A5T300BL3.pdf
Availability of V375A5T300BL3
QUANTITY
V375A5T300BL3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V375A5T300BL3
Internal Part NumberEIS-V375A5T300BL3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)60A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency83.3%
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375A5T300BL3
Related LinksV375A5, V375A5T300BL3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375A5T300BL3 Details Description
Related parts for V375A5T300BL3
CONN MOD JACK 6P6C R/A SHIELDED datasheet.pdf
CONN SPRING CONT 36 POS .137 SMD datasheet.pdf
IC REG LDO -5V/ADJ 8DIP datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 100MHZ 8SO datasheet.pdf
MODULE POWER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 25W datasheet.pdf
THYRISTOR INV 70A 300V TO-94 datasheet.pdf
HC RELAY 1 FORM C 24VAC datasheet.pdf
24AWG 20P 300V UNSHIELDED MPPE datasheet.pdf