Vicor Corporation V375A5T400BG
V375A5T400BG picture photo
Mfg. Part Number
V375A5T400BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 400W
Datasheet Download
V375A5T400BG.pdf
Availability of V375A5T400BG
QUANTITY
V375A5T400BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V375A5T400BG
Internal Part NumberEIS-V375A5T400BG
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)80A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency83%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375A5T400BG
Related LinksV375A5, V375A5T400BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375A5T400BG Details Description
Related parts for V375A5T400BG
CAP CER 12PF 200V NP0 1210 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 30A SOP-8 ADV datasheet.pdf
MOSFET P-CH 20V 9.8A 1212-8 datasheet.pdf
21P MTA100 CONN ASSY NATL 30AU datasheet.pdf
070 MLC TAB CONT #16-20 datasheet.pdf
CABLE 2COND 14AWG WHT SHLD 1000' datasheet.pdf
RES 2.21M OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM R-TAB T412 datasheet.pdf
RES SMD 787 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
4 ROW VERTICAL HEADER SOLDER datasheet.pdf
CAP FILM 10NF 10% 630VDC RAD datasheet.pdf