Vicor Corporation V375A5T400BS2
V375A5T400BS2 picture photo
Mfg. Part Number
V375A5T400BS2
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 400W
Datasheet Download
V375A5T400BS2.pdf
Availability of V375A5T400BS2
QUANTITY
V375A5T400BS2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V375A5T400BS2
Internal Part NumberEIS-V375A5T400BS2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMaxi
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)80A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency83%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375A5T400BS2
Related LinksV375A5, V375A5T400BS2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375A5T400BS2 Details Description
Related parts for V375A5T400BS2
CONN HEADER 64POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
IC REG LDO 2.85V 0.5A SC70-5 datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 4V 10% 2917 datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 2A 250VAC AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS INLINE PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 8.2UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
RES 50 OHM 1/2W 0.25% AXIAL datasheet.pdf
CONN BASE BOTTOM TRIPL SZ24B M25 datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
LITEPIPE 4MM RND VERT 1.650" datasheet.pdf