Vicor Corporation V375A8E400BG
V375A8E400BG picture photo
Mfg. Part Number
V375A8E400BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 8V 400W
Datasheet Download
V375A8E400BG.pdf
Availability of V375A8E400BG
QUANTITY
V375A8E400BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V375A8E400BG
Internal Part NumberEIS-V375A8E400BG
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 18V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)50A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency82.8%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375A8E400BG
Related LinksV375A8, V375A8E400BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375A8E400BG Details Description
Related parts for V375A8E400BG
RES 787 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 51.1 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
LED WHITE CLEAR 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 60V 1A SMB datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PST 15A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC MPU/RESET CIRC 3.40V SOT23-5 datasheet.pdf
IC FPGA 360 I/O 484FPBGA datasheet.pdf
CONN HEADER .100" SNGL STR 3POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
MOD SMARTMESH IP MOTE 2.4GHZ datasheet.pdf