Vicor Corporation V375A8E400BG
V375A8E400BG picture photo
Mfg. Part Number
V375A8E400BG
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 8V 400W
Datasheet Download
V375A8E400BG.pdf
Availability of V375A8E400BG
QUANTITY
V375A8E400BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V375A8E400BG
Internal Part NumberEIS-V375A8E400BG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMaxi
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 18V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)50A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency82.8%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375A8E400BG
Related LinksV375A8, V375A8E400BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375A8E400BG Details Description
Related parts for V375A8E400BG
CONN SOCKET PGA ZIF 370POS GOLD datasheet.pdf
IC REG LDO 2.8V 50MA SOT23-5 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100 EXTEND datasheet.pdf
RES 78.7 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 434VWM 698VC SMA datasheet.pdf
RES 100K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 3.74K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC FPGA 744 I/O 1152FBGA datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 28QFN datasheet.pdf
CONN PLUG 1POS INLINE PIN datasheet.pdf
CAP FILM 47NF 5% 1400VDC RAD datasheet.pdf