Vicor Corporation V375A8H300BN3
V375A8H300BN3 picture photo
Mfg. Part Number
V375A8H300BN3
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 8V 300W
Datasheet Download
V375A8H300BN3.pdf
Availability of V375A8H300BN3
QUANTITY
V375A8H300BN3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V375A8H300BN3
Internal Part NumberEIS-V375A8H300BN3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMaxi
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 18V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)37.5A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency83.1%
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375A8H300BN3
Related LinksV375A8, V375A8H300BN3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375A8H300BN3 Details Description
Related parts for V375A8H300BN3
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC REG BCK 3.3V 6A SYNC 28HTSSOP datasheet.pdf
CONN ATA PLUG 16POS R/A SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 400W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
RES 4.64K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 20POS TIN datasheet.pdf
350 TB SOCKET VERTICAL datasheet.pdf
CAP CER 12PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf