Vicor Corporation V375A8H400B
V375A8H400B picture photo
Mfg. Part Number
V375A8H400B
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 8V 400W
Datasheet Download
V375A8H400B.pdf
Availability of V375A8H400B
QUANTITY
V375A8H400B Order Process
Ship out your order
Specifications of V375A8H400B
Internal Part NumberEIS-V375A8H400B
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 18V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)50A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency82.8%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375A8H400B
Related LinksV375A, V375A8H400B Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375A8H400B Details Description
Related parts for V375A8H400B
IC DAC QUAD 8BIT R-TO-R 24-SOIC datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 12A DPAK datasheet.pdf
CAP ALUM 2700UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 8.192V SOT23 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 35V 20% RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 3A 125V datasheet.pdf