Vicor Corporation V375A8H400B3
V375A8H400B3 picture photo
Mfg. Part Number
V375A8H400B3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 8V 400W
Datasheet Download
V375A8H400B3.pdf
Availability of V375A8H400B3
QUANTITY
V375A8H400B3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V375A8H400B3
Internal Part NumberEIS-V375A8H400B3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 18V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)50A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency82.8%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375A8H400B3
Related LinksV375A8, V375A8H400B3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375A8H400B3 Details Description
Related parts for V375A8H400B3
LED 7-SEG .28 QUAD GRN CA MULT datasheet.pdf
JUMPER-H9991TR/1853 YL/X 3" datasheet.pdf
RES SMD 28 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC WIMAX 2.7GHZ SOT502B datasheet.pdf
RES SMD 9.53K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 36-72VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
RES 221 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
OSC VCXO 122.88MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
THYRISTOR PHASE THRU TO263 datasheet.pdf
60UF 350V 22.23X53.98 85C AXI datasheet.pdf