Vicor Corporation V375A8H400BG
V375A8H400BG picture photo
Mfg. Part Number
V375A8H400BG
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 8V 400W
Datasheet Download
V375A8H400BG.pdf
Availability of V375A8H400BG
QUANTITY
V375A8H400BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V375A8H400BG
Internal Part NumberEIS-V375A8H400BG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMaxi
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 18V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)50A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency82.8%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375A8H400BG
Related LinksV375A8, V375A8H400BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375A8H400BG Details Description
Related parts for V375A8H400BG
CAP TANT 470UF 6.3V 10% 2917 datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 4.7K OHM 10% RAD datasheet.pdf
RES 15M OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
CONN RACK/PANEL 11POS 5A datasheet.pdf
CONN RCPT 35 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
5MM THREADED CABLE ASSY datasheet.pdf
CRYSTAL 38.400 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf