Vicor Corporation V375A8M300BF2
V375A8M300BF2 picture photo
Mfg. Part Number
V375A8M300BF2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 8V 300W
Datasheet Download
V375A8M300BF2.pdf
Availability of V375A8M300BF2
QUANTITY
V375A8M300BF2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V375A8M300BF2
Internal Part NumberEIS-V375A8M300BF2
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 18V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)37.5A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency83.1%
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375A8M300BF2
Related LinksV375A8, V375A8M300BF2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375A8M300BF2 Details Description
Related parts for V375A8M300BF2
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 2A 12V datasheet.pdf
FIXED IND 39UH 9.6A 14 MOHM SMD datasheet.pdf
DUAL POL QKE II W/30 AU datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 128KB FLASH 64VQFN datasheet.pdf
CAP PUSHBUTTON SQUARE WHITE datasheet.pdf
IC MPU I.MX27 400MHZ 473MAPBGA datasheet.pdf
VARIOCON INTERFACE MOD 32POS datasheet.pdf
RES 2.49K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 4.75K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
RES 30 OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 19 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf