Vicor Corporation V375A8M300BG
V375A8M300BG picture photo
Mfg. Part Number
V375A8M300BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 8V 300W
Datasheet Download
V375A8M300BG.pdf
Availability of V375A8M300BG
QUANTITY
V375A8M300BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V375A8M300BG
Internal Part NumberEIS-V375A8M300BG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 18V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)37.5A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency83.1%
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375A8M300BG
Related LinksV375A8, V375A8M300BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375A8M300BG Details Description
Related parts for V375A8M300BG
RES CHAS MNT 12 OHM 1% 25W datasheet.pdf
Connector Receptacle 12 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole Press-Fit datasheet.pdf
MODEM V.34 SERIAL DATA 5V datasheet.pdf
CONN RCPT 53POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN PLUG 60POS .8MM DUAL SMT datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 50V 2A 8SOIC datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 20% 35V AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf